Technologia

Malarnia Proszkowa AREP

Malowanie proszkowe to technologia malowania metalu. Technologia malowania proszkowego wykorzystuje siły elektrostatyczne do utworzenia na malowanym elemencie metalowym bardzo solidnej powłoki lakierniczej. Malowanie proszkowe jest procesem bardzo efektywnym i mniej szkodzącym środowisku niż tradycyjne malowanie. Stworzona w ten sposób powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i środki chemiczne.

W procesie malowania proszkowego na dobrze oczyszczoną powierzchnię metalu nakładane są naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej. Metal to materiał przewodzący, więc naelektryzowane cząsteczki proszku utrzymują się na nim dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie malowane elementy nagrzewa się do temperatury około 200°C, co doprowadza do stopienia proszku i jego polimeryzacji. W efekcie uzyskujemy idealnie przylegającą do elementu powłokę lakierniczą.

Najważniejszą zaletą tej techniki jest duża odporność malowanych elementów na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie musimy się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją metalowych elementów. Malowanie proszkowe słynie też z mniej szkodliwego wpływu na środowisko. Przy procesie nie są wykorzystywane rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, więc nie występuje problem emisji tych szkodliwych substancji do środowiska. Warto też wiedzieć, że malowanie proszkowe pozwala na niemal 100% wykorzystanie materiału. Farbę proszkową, która nie osadziła się na metalu, można wykorzystać powtórnie. Wśród zalet malowania proszkowego wymieniane jest też maskowanie niedoskonałości obróbki – dzięki wykorzystaniu tej techniki otrzymujemy dużo lepszy efekt końcowy niż przy malowaniu tradycyjnym

Do procesu malowania proszkowego używamy najwyższej jakości farb w kolorystyce RAL.